Partnerzy   Reklama   O Serwisie   Kontakt

Ciepłolecznictwo może brzmieć dość specyficznie, lecz jest powszechną praktyką, podczas licznych zabiegów fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych. Współczesny obraz medycyny kreuje przed nami wiele możliwości, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie były dostępne. Kiedy można stosować terapię ciepłem? Czy są jakieś rodzaje tej terapii oraz w jakich zabiegach znajduje praktyczne zastosowanie?

Czym jest ciepłolecznictwo?

Ciepło to proste, lecz wyjątkowo skuteczne narzędzie w walce z bólem i sztywnymi stawami podczas fizjoterapii. Ciepłolecznictwo wykorzystuje w pełni potencjał, jaki oferuje nam energia cieplna i dostarcza do ciała, a konkretniej do wybranych tkanek.

Ciepłolecznictwo wykorzystuje kojące działanie ciepła, dostarczane za pomocą czynników zewnętrznych do złagodzenia bólu, rozluźnienia mięśni i wielu innych korzystnych dla ciała właściwości.

Właściwości ciepłolecznictwa

Ciepło, dzięki szerokiemu wachlarzowi właściwości, znajduje zastosowanie w wielu metodach leczenia oraz zabiegach i ćwiczeniach fizjoterapeutycznych. Ciepłolecznictwo opiera się w głównej mierze na tym, że ciepło wpływa na rozluźnienie mięśni i stawów, co przekłada się na lepsze krążenie krwi w danej części ciała.

Podczas rozluźnienia mięśni następuje przepływ nie tylko krwi, ale i limfy. Tak jak balon powiększa się pod wpływem gorącego powietrza, tak naczynia krwionośne się rozszerzają pod wpływem ciepła. Wpływa ono także na prawidłową ochronę przed infekcjami, a także przyspiesza regenerację międzytkankową oraz ma działanie silnie przeciwbólowe.

Terapia z wykorzystaniem ciepła to nic innego jak leczenie punktowe lub całościowe za pomocą podwyższenia temperatury danego obszaru, wymagającego opieki. Ma pozytywny impakt nie tylko na układ krążeniowy i mięśniowy, ale i oddechowy oraz nerwowy. Pomaga obniżyć ciśnienie, a zarazem reguluje wentylację płuc.

Najczęstsze zastosowania zabiegów

Zabiegi wykorzystujące energię cieplną są najczęściej stosowane w przypadku osób cierpiących na bóle kręgosłupa, przewlekłe zwyrodnienia stawów, kamicę nerkową, częste bóle brzucha i głowy, problemy z pęcherzem, rwę kulszową, uszkodzenia w wyniku urazów i kontuzji czy schorzenia reumatoidalne. To częstych zabiegów korzystających z ciepłolecznictwa należą: zespół bolesnego karku, przykurcze występujące po oparzeniach czy sztywność stawów.

Zabiegi wykorzystujące terapię ciepłem dzielą się na dwa rodzaje: ogólne i miejscowe. Zabiegi ogólne polegają na przebywaniu chorego w saunie. Najskuteczniej w tym zakresie działają sauny suche, mokre, szafkowe oraz na podczerwień. Zalicza się do nich także kąpiele w wodzie o wysokiej temperaturze lub kąpiele borowinowe, polegające na tym, że pacjent zanurza się z zawiesinie, stopniowo zwiększającej swoją temperaturę, a tym samym przyspieszającej proces regeneracji komórek.

Zabiegi miejscowe natomiast stosuje się na pojedyncze części ciała, wymagające leczenia lub rehabilitacji. Bezpośredni kontakt uszkodzonych tkanek z energią cieplną pozwala na szybszy i bardziej efektywny proces powrotu do zdrowia. Do najbardziej uznanych zabiegów tego typu należą: fluidoterapia, która łączy rozgrzewające z masującym, okłady z fango oraz parafango, czyli substancji mineralnych, które zmniejszają odczucie bólu. Zabiegi z gorącym strumieniem powietrza, wszelkie okłady żelowo-rozgrzewające, a także zabiegi parafinowe, które pomagają na problemy skórne i dermatologiczne.

Dowody naukowe na działanie termoterapii

Ciepłolecznictwo należy do dziedziny termoterapii, która z kolei jest działem nauki zwanej fizykoterapią. Ta metoda leczenia została uznana przez Naczelną Izbę Lekarską. Termoterapia jest powszechnie stosowana na całym świecie podczas rehabilitacji pacjentów z reumatyzmem, bólem mięśni czy sztywnością stawów. Jest także używane wraz z radiacją w leczeniu nowotworów.

Liczne artykuły naukowe oraz podręczniki udowadniają skuteczność oraz znaczenie, jakie terapia ciepłem ma w kontekście pomagania chorym w niesieniu ulgi oraz poprawy stanu zdrowia. Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań, które dowiodły efektywności tego rodzaju terapii. Szczególne uznanie zyskały zabiegi parafinowe oraz saunowe.

Ciepłolecznictwo to wciąż rozwijająca się dziedzina fizjoterapii, jednak nie ulega wątpliwości, iż jej dalszy rozwój może przynieść wiele korzyści dla osób zmagających się z różnymi schorzeniami, zarówno tymi mniej, jak i bardziej dokuczliwymi.

Kategorie: Artykuły
Słowa Kluczowe:

Artykuły:

zastosowanie oleju jojoba

Do czego wykorzystywany jest o

Olej Jojoba znany był już rdzennym mieszkańcom Ameryki Północnej, którzy wykorzystywali go w celach leczniczych. ...

Czy ciepło leczy? Najważniej

Ciepłolecznictwo może brzmieć dość specyficznie, lecz jest powszechną praktyką, podczas licznych zabiegów fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych. ...

Jak marihuana medyczna działa

Obecnie, w czasach powszechnej dostępności do dóbr materialnych, nietrudno jest znaleźć najwyższej jakości, różnorodne produkty, ...

Sprawdź: