Partnerzy   Reklama   O Serwisie   Kontakt

Olej Jojoba znany był już rdzennym mieszkańcom Ameryki Północnej, którzy wykorzystywali go w celach leczniczych. Pozyskuje się go do dzisiaj z krzewu Simondsja kalifornijska rosnącego naturalnie na terenie Ameryki Północnej, a uprawia współcześnie w Afryce, południowej Azji i Ameryce Południowej. Krzewy są długowieczne, gdyż owocują przez 100 a nawet 200 lat, choć pierwsze owoce pojawiają się po 50 latach życia rośliny. Jest ona odporna na suszę ze względu na długie na 15 metrów korzenie, które mogą pobierać wodę z głębszych warstw ziemi, szczególnie w okresach suszy. Pozyskuje się z niej owoce z nasionami, z których tłoczy się olej. Jest to właściwie wosk w temperaturze pokojowej przyjmujący postać bezwonnego i nie posiadającego smaku oleju o żółtej barwie, dlatego nie jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym.  

Jak pozyskuje się olej Jojoba?

Owoce krzewu Simondsja kalifornijska zbiera się w okresie od września do października. Do dalszego przetwarzania pozyskuje się tylko najświeższe nasiona. Przed tłoczeniem na zimno są one oczyszczane i suszone. Po sprasowaniu, odwirowaniu i przefiltrowaniu uzyskuje się najwyższej jakości czysty olej Jojoba

Jakie właściwości posiada olej Jojoba?

Olej Jojoba jest pochodzenia naturalnego. Tłoczy się go na zimno z najwyższej jakości nasion bez interwencji chemicznej, dlatego zachowuje wszystkie tak drogocenne składniki. Ze względu na swoje właściwości i sposób pozyskiwania posiada certyfikat Golden Oil. Zatwierdzony został także przez COSMOS, EU, NOP ORGANIC. Jest koszerny i spełnia wymagania Halal. Olej Jojoba zawiera fitosterole, witaminę E, kwasy omega 9 i wiele innych cennych składników, a także sole mineralne takie jak: cynk, selen, miedź, jod, chrom. Okazuje się, że skład oleju Jojoba jest podobny do sebum, które jest wytwarzane przez ludzką skórę. Stąd tak częste wykorzystywanie oleju jako surowca do produkcji kosmetyków. Jego zaletą jest trwałość, co pozwala mu zachować przez długi okres ważności. 

Olej jojoba

Zastosowanie oleju Jojoba w kosmetyce

Ze względu na swoje cenne właściwości olej Jojoba znajduje się w składzie wielu kosmetyków. Wzmacnia on ich działanie i wydłuża okres ważności, a co najistotniejsze może być stosowany do każdego rodzaju skóry, doskonale się wchłaniając i nie zatykając jej porów. Stosowany jest najczęściej na skórę twarzy, ale aplikuje się go także na całe ciało. Działa  łagodząco, nawilżająco, szczególne na skórę suchą i podrażnioną. Nie uczula, dlatego stosują go alergicy. Doskonale regeneruje skórę dłoni narażoną na działanie czynników zewnętrznych. Stosowanie oleju Jojoba wygładza zmarszczki, odżywia skórę i chroni ją przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, zapewnia jędrność i elastyczność,  hamując procesy starzenia. Niweluje trądzik i łupież oraz nie dopuszcza do powstawania innych infekcji bakteryjnych.

Z powodzeniem wykorzystuje się go aromaterapii. Ma wszechstronne zastosowanie, ponieważ można przy jego pomocy usunąć makijaż, następnie nałożyć cienką warstwę oleju, który zregeneruje skórę i odpowiednio ją nawilży. Podobnie działa na usta. Olej Jojoba to idealny produkt do pielęgnacji włosów, szczególnie suchych, słabych i cienkich, gdyż wcierany w skórę głowy wzmocni cebulki, przyspieszy regenerację mieszków włosowych i podrażnionych komórek skóry głowy. Polecany jest osobom zmagającym się z łysieniem, gdyż pobudza cebulki włosowe do odbudowy. Wchodzi w skład takich produktów jak balsamy, kremy, olejki do kąpieli, odżywki, szampony.

W jaki sposób wykorzystuje się olej Jojoba?

Olej Jojoba ze względu na swoje właściwości znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Należy do jednego z najlepszych kosmetyków naturalnych. Jako dodatek przedłuża ich ważność i wzmacnia działanie. Do produktów uzyskiwanych na bazie oleju Jojoba należą:

  • Masło Jojoba, które jest idealnym dodatkiem do produktów służących pielęgnacji każdego rodzaju skóry i włosów, a także innych kosmetyków pielęgnacyjnych. Posiada właściwości regeneracyjne. Ma doskonałą konsystencję, właściwości stabilizujące i emulgujące i wszystkie naturalne zalety oleju Jojoba. 
  • Masło Jojoba na bazie skwalenu jest czystym, naturalnym i stabilnym produktem o półprzeźroczystej barwie z efektem połysku. W jego skład wchodzi olej Jojoba oraz skwalen z oliwek. Nie posiada przeciwutleniaczy i konserwantów. W maśle znajduje się wysokie stężenie oleju Jojoba, skwalenu, naturalnych tokoferoli, steroli i estrów. Jego opakowania pochodzą z upcyklingu. 
  • Wosk Jojoba ma postać białych pereł. Jest alternatywą dla wosków mineralnych takich jak parafina, wosk pszczeli, woski syntetyczne. Dzięki niemu skóra zachowuje odpowiednie nawilżenie. Jest naturalnym i czystym produktem zachowującym wszystkie właściwości oleju Jojoba w formie woskowych perełek. 
  • Peeling Jojoba to w 100% naturalny produkt powstały po ekstrakcji oleju. Im większa jest średnica cząstek, tym intensywniejsze działanie na skórę.
Kategorie: Artykuły
Słowa Kluczowe:

Artykuły:

zastosowanie oleju jojoba

Do czego wykorzystywany jest o

Olej Jojoba znany był już rdzennym mieszkańcom Ameryki Północnej, którzy wykorzystywali go w celach leczniczych. ...

Czy ciepło leczy? Najważniej

Ciepłolecznictwo może brzmieć dość specyficznie, lecz jest powszechną praktyką, podczas licznych zabiegów fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych. ...

Jak marihuana medyczna działa

Obecnie, w czasach powszechnej dostępności do dóbr materialnych, nietrudno jest znaleźć najwyższej jakości, różnorodne produkty, ...

Sprawdź: