Partnerzy   Reklama   O Serwisie   Kontakt

Lekarze to w ostatnich latach jedna z większych grup opuszczających Polskę w celach zarobkowych. Choć ich wyborem padają właściwie wszystkie większe kraje Unii Europejskiej, największą popularnością zdają się w ostatnich latach cieszyć kraje skandynawskie. Szwecja, Dania, czy Norwegia mogą pochwalić się obecnie jednym z najlepszych systemów opieki medycznej na świecie, a sama Szwecja jest pod tym względem zdecydowanie najlepsza. Praca lekarza w Szwecji nie należy do najłatwiejszych, a sprostanie ich wymogom przez obcokrajowców wymaga nie lada wytrzymałości i wytrwałości. Dlaczego mimo wszystko warto starać się o pracę lekarza w Szwecji i jakie specjalizacje mają tam największe szanse na zatrudnienie?

Edukacja i wiedza to podstawa

Szwecja, podobnie jak większość krajów europejskich uznaje edukację zdobytą na polskich uczelniach jako wystarczający dowód umiejętności i wiedzy lekarza. Aby jednak móc starać się o posadę w Szwecji nie wystarczy ukończenie studiów i konkretnej specjalizacji – lekarze chcący podjąć pracę w Skandynawii muszą być przygotowani na ciągłe udowadnianie swoich umiejętności w praktyce. Oznacza to, że w przypadku większości ofert konieczne będzie przebycie początkowego okresu próbnego, po którym lekarz będzie miał szansę na stabilne i dobrze płatne zatrudnienie.

Otrzymanie szansy na zatrudnienie wiąże się z jeszcze jednym warunkiem – ukończeniem kursu językowego. Szwedzi nie wyobrażają sobie pracownika, który nie zna ich języka narodowego co najmniej w stopniu komunikatywnym. Lekarze mają tu jednak jeszcze trudniej, bo poza podstawowymi zwrotami i umiejętnością płynnej komunikacji muszą zapoznać się jeszcze z całą masą specjalistycznych zwrotów branżowych, bez których praca w służbie zdrowia nie byłaby możliwa.

W jakich specjalizacjach szukać zatrudnienia?

Praca dla lekarzy w Szwecji jest dziś otwarta w naprawdę wielu specjalizacjach. Szwedzi, podobnie jak ich sąsiedzi, dążą do zminimalizowania liczby pacjentów przypadających na jednego specjalistę co oznacza, że właściwie każdy ma szansę znalezienia tam wartościowej dla siebie oferty. Największą uwagę w stronę Szwecji powinni zwrócić jednak ci, którzy specjalizują się w dermatologii, radiologii, geriatrii, medycynie rodzinnej, neurologii, okulistyce, onkologii dziecięcej, patomorfologii oraz pulmonologii.

praca lekarza w szwecjiSzwecja to też doskonała szansa na rozwój kariery dla psychiatrów i psychologów z różnych aspektów tych specjalizacji. Tematyka zdrowia psychicznego, która w Polsce jest w dalszym ciągu owiana tabu i niekonieczne popularna, w Szwecji jest niezwykle istotną częścią profilaktyki i tym samym specjalizacją bardzo popularną wśród tamtejszych lekarzy. W sieci pojawiają się więc oferty pracy zarówno dla psychologów dla dorosłych, jak i dla dzieci. Specjalistów od uzależnień, chorób psychicznych, ale także bardziej przyziemnych lęków, fobii i zaburzeń kompulsywnych.

To, co zdecydowanie warto wiedzieć o pracy lekarza w Szwecji to nie tylko zarobki nieporównywalnie wyższe do tych osiąganych w Polsce. Szwedzka służba zdrowia to przede wszystkim gwarancja wygodnych godzin pracy, najwyższej jakości sprzętu medycznego i szansy na zyskanie cennego doświadczenia w zupełnie nowym środowisku.

Gdzie szukać ofert pracy dla lekarzy w Szwecji?

Poszukiwanie ofert pracy w Szwecji nie jest proste między innymi ze względu na tamtejsze wymagania językowe. Ze względu na specyficzny charakter zawodu lekarza, większość ofert pracy jest udostępniana przede wszystkim różnorodnym agencjom zajmującym się pośredniczeniem w zatrudnianiu lekarzy. Próżno więc szukać ofert na oficjalnych stronach tamtejszej służby zdrowia – znacznie łatwiejszym i cieszącym się większym powodzeniem rozwiązaniem jest rejestracja w agencji.

Paragona to jedna z najpopularniejszych dziś tego typu jednostek, specjalizująca się właśnie w ofertach pracy dla lekarzy za granicą. Poza udostępnianiem ofert pracy na konkretne stanowiska, kandydaci zgłaszający się do współpracy z agencją mają okazję uzyskać pomoc z zakresu przygotowywania dokumentów aplikacyjnych, umawiania rozmów kwalifikacyjnych, przygotowywania się do relokacji czy nauki języka szwedzkiego. Współpraca z agencją to też gwarancja co najmniej półrocznego kontraktu na okres próbny oraz ciągłego dostępu do nowych ofert pracy w razie niepowodzenia na rozmowach kwalifikacyjnych. Jeśli i ty planujesz wyjazd za granicę, sprawdź jakie oferty czekają na ciebie w agencji.

Artykuły:

zastosowanie oleju jojoba

Do czego wykorzystywany jest o

Olej Jojoba znany był już rdzennym mieszkańcom Ameryki Północnej, którzy wykorzystywali go w celach leczniczych. ...

Czy ciepło leczy? Najważniej

Ciepłolecznictwo może brzmieć dość specyficznie, lecz jest powszechną praktyką, podczas licznych zabiegów fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych. ...

Jak marihuana medyczna działa

Obecnie, w czasach powszechnej dostępności do dóbr materialnych, nietrudno jest znaleźć najwyższej jakości, różnorodne produkty, ...

Sprawdź: