Więcej niż miliard ludzi na świecie ma nadwagę, z czego co najmniej 300 milionów dotyczy nadwaga zaawansowana, a nawet otyłość (wg Badań Światowej Organizacji Zdrowia). Otyłość można już zaliczyć do kategorii chorób cywilizacyjnych, coraz większa ilość ludzi jest nią dotknięta. W Polsce to schorzenie dotyka 19-20% populacji. Odchudzanie wykorzystujące balon żołądkowy to jeden ze sposobów redukcji zbędnej masy ciała. Czy naprawdę skuteczna?
Badania dowodzą, że 115 milionów osób, które są otyłe zmagają się też poważnymi problemami zdrowotnymi– takimi jak: udar, cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie a nawet nowotwory. Zmniejszenie masy ciała pomaga zredukować prawdopodobieństwo pojawiającego się stanu zagrażającemu życiu i zdrowiu. Odchudzanie za pomocą balonu żołądkowego metoda nieinwazyjna nieoperacyjna. pozbycia się zagrażających zdrowiu kilogramów. Redukcja masy ciała z balonikiem żołądkowym pomaga zmienić sylwetkę, pozbyć się zagrażających życiu i zdrowiu kilogramów, poprawić jakość codziennego funkcjonowania.
Co wpływa na pojawienie się otyłości?
Na zjawisko otyłości mają wpływ rozmaite czynniki, są to m.in.:
- nieodpowiedni tryb życia (zbyt mała aktywność fizyczna, spożywanie pokarmów w zbyt szybkim tempie, alkohol, papierosy i inne używki)
- jedzenie wysokoprzetworzone (spożywanie nadmiernej ilości produktów wysokokalorycznych, które zawierają duże ilości tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów)
- podłoże psychologiczne (zajadanie stresów, smutków itd.)
- uwarunkowania genetyczne – geny odpowiadające za nieprawidłową przemianę materii (są one powodem otyłości u około 40% populacji).
Otyłość wiąże się nie tylko z zagadnieniem natury estetycznej, jest to przede wszystkim ryzyko dla zdrowia i życia człowieka.
Gdy mamy do czynienia z zaawansowaną nadwagą, gdy wszystkie inne formy odchudzania zakończyły się niepowodzeniem, konieczna jest ingerencja chirurgiczna (m.in. usunięcie części żołądka). W przypadkach o mniejszym stopniu zagrożenia, implantuje się balon żołądkowy.
Najczęściej stosowane balony żołądkowe:
- BIB – System – BioEnterics Intragastric Baloon, przeznaczony dla pacjentów z BMI powyżej 30.
- Balon Obera – używwany przez pacjentów z BMI większym niż 27. Balon tego rodzaju jest odpowiedni dla osób z chorobami współistniejącymi ze zbyt dużą nadwagą.
- Balon Spaz – pozwala na regulowanie objętości żołądka, w dowolnym okresie terapii. Może być zaimplantowany na dłużej, nawet do roku czasu.
Balon żołądkowy pozostaje w organizmie człowieka zazwyczaj na okres półroczny. Podczas kuracji pacjent pozostaje pod ciągłą opieką lekarza prowadzącego, psychologa oraz dietetyka.
Co to jest BMI?
Wskaźnik masy ciała (z ang. Body Mass Index) – najprostszy, najbardziej popularny miernik pozwalający określić, czy dana osoba ma niedowagę, wagę prawidłową czy też otyłość. Należy pamiętać, że wyniki BMI jest wynikiem orientacyjnym. Wskaźnik masy ciała liczymy poprzez podzielenie masy ciała (wyrażonej w kilogramach) przez wysokość ciała (wyrażone w metrach podniesionych do potęgi drugiej).
Wpis powstał pod patronatem specjalistycznej kliniki KCM Clinic z Jeleniej Góry. Balon żołądkowy – poznaj pełne informacji na temat tej metody leczenia otyłości.